ניוזלטר דצמבר 2010  
כלי-עזר טכנולוגיים לתלמידים
מאת: מאיה דבידוביץ', מפתחת תוצרי למידה

Aיותר ויותר תלמידים מגיעים לבית הספר עם מחשב נייד וטלפון חכם, וכולם כבר מזמן נעזרים באינטרנט במהלך הלימודים. אך האם טכנולוגיה זו מהווה תחליף למורים, חוברות לימוד, ספרים ואנציקלופדיות?
הטכנולוגיה ההולכת ומתפתחת מציעה לתלמידי בית-ספר כלי-עזר לימודים רבים באמצעות אתרי אינטרנט ואפליקציות באייפון. הנה שלוש דוגמאות:

  • 'משננים את לוח הכפל' היא אפליקציית אייפון המאפשרת תרגול פשוט ויעיל של לוח הכפל, תהליך הלימוד נעשה באמצעות שינון כרטיסיות, תרגילי כפל עם מספרים אקראיים קצובים בזמן ומשחקים. אפשר ליצור יותר מחשבון משתמש אחד, ואף לערוך בין החשבונות תחרות לפתרון תרגילים בזמן הקצר ביותר.
  • 'להכיר את מבנה השלטון בישראל' הוא אתר חינוכי לילדים קטנים שהוקם ומנוהל על ידי ממשלת ישראל. האתר מאפשר לילדים הצצה למבנה השלטון דרך משחקים ואנימציה, ונועד גם לעודד מעורבות בחברה, חינוך לדמוקרטיה ועוד.
  • 'כל התנ"ך בקצות האצבעות' הינה גרסה דיגיטלית המכילה את כל הטקסט המופיע בספר התנ"ך. האפליקציה מאפשרת חיפוש מהיר ופירושים לפסוקים.

נראה כי יישומים אלו באייפון עשויים להיות מאוד יעילים ללמידה, ויש להם מספר יתרונות בולטים:

  • הם מאפשרים לתלמידים ללמוד חומר חינוכי תוך יצירת חוויה, אתגר והנאה. נמצא כי יצירת חוויה בתהליך הלמידה  מסייעת ללומד לזכור לטווח הארוך את החומר הנלמד, ובנוסף, מעלה את המוטיבציה של הלומד ומדרבנת אותו להשקיע את זמנו בתהליך הלמידה. המשחקים באפליקציות יוצרים תחרות ואתגר אישי אשר מובילים ללמידה אפקטיבית יותר בכך שהם יוצרים עניין ומגרים את הלומד.
  • הלמידה מותאמת לקצב האישי של הלומד.
  • האפליקציות הינן בעלות נראות מרשימה, ישנו שילוב של משחקים בתהליך הלמידה ושימוש רב בקישוריות (דברים שחסרים לתלמידים במקצת באנציקלופדיות או בספרים הסטנדרטים של מערכת החינוך).

יחד עם-זאת, לא נראה כי האפליקציות באייפון יכולות להחליף למידה בכיתה, שכן הלמידה בכיתה מאפשרת פיתוח של שיח ודיון אודות הנושא הנלמד, וכך העמקה נוספת בחומר הנלמד. כמו-כן נמצא כי לרוב האנשים קשה ללמוד בלמידה עצמית, ובמיוחד לילדים.
נראה כי לכל אופן למידה ישנם יתרונות וחסרונות, ושילוב נכון בין השניים עשוי להיות האפקטיבי ביותר.

רוצים לראות עוד כלי עזר טכנולוגיים העשויים להיות שמישים לכל תלמיד במערכת החינוך? כלכליסט מציג את האתרים, התוכנות והאפליקציות שכדאי להכיר.

לקריאת המאמר המלא לחץ כאן.